Celebracja

To już mój 20.parkrun, i również 20. w lokalizacji parkrun Szczecin! To bieg na dystansie 5 kilometrów odbywający się w każdą sobotę przez cały rok, za darmo.

parkrun_szczecin
Okrągła liczba startów sprowokowała mnie do niewielkiego podsumowania. Ostatnio ruszyłem ostro i regularnie z cotygodniowym pokonywaniem samego siebie. Wzrasta ilość biegów, polepsza się czas, szybciej dochodzę do siebie po morderczych finiszach. To dopiero początek. Parkrun Szczecin zdecydowanie ucieka z ilością zawodów – to już ponad setka. To i tak nic w porównaniu z garstką pasjonatów z Wielkiej Brytanii, którzy na koncie mają ich ponad 500! -> patrz: http://www.parkrun.com/about/our-clubs/500club/

Garść statystyk

Średnia na bieg wychodzi mi na ten moment 23:15, podwyższają ją częste wyniki poniżej 22 minut, mocno zaś obniżył wynik ponad 32 minuty. Pamiętam, że spóźniłem się wtedy 5 minut na start, i trzeba było mocno dać do pieca, żeby dogonić ostatnich uczestników 😉 Uczucie dziwne, trochę deprymujące, i śmieszne na koniec. Nie polecam spóźnień, bo – jak pamiętam – wpadłem na start mocno już wyeksploatowany. Obecnie mam rytuał około 15-minutowej rozgrzewki po górkach, w tym podbieg pod Wieżę Quistorpa. Mięśnie zdążą się dobrze rozgrzać i podpalić. Najwyżej sklasyfikowany zostałem na 7 pozycji, chociaż tutaj wiele zależy od liczby uczestników, a ta potrafi się znacznie wahać. Nie przywiązuję do klasyfikacji żadnej wagi, zależy mi na osobistych postępach, no i oczywiście na przed- i postartowych rozmowach towarzyskich 😉.

Łączny dystans: 100 km
Łączny czas: ok. 465 min., czyli 7 h 45 min (przy okazji polecam szybki przelicznik minut na godziny: http://www.wolframalpha.com/)
Czas: najlepszy: 21:07, średni: 23:15, najsłabszy: 32:06
Miejsce: najlepsze: 7, średnie: 16, najsłabsze: 28

parkrun_szczecin

Tabela startów; subiektywna ocena kolorystyczna czasów: im bardziej zielono tym lepiej; PB – Personal Best (osobisty rekord)

parkrun_szczecin

Wykres postępów, czas w minutach na zielono, linia trendu na czerwono

Zainteresowanych dokładnymi statystykami odsyłam na stronę: http://www.parkrun.pl/szczecin/rezultaty/athletehistory/?athleteNumber=1916900
Jak ruszysz z parkrunem, też będziesz miał taką fajową prywatną stronkę z wynikami. Śledzę ją co tydzień.

Plany, cele, pomysły

Nabierając regularności w startach coraz częściej zastanawiam się nad dodatkowymi aktywnościami związanymi z ideą parkrun. Oto niektóre z pomysłów:
zejść z czasem poniżej 20 minut i trzymać się tej magicznej, szalonej granicy 😉,
przebiec co najmniej 50 parkrunów, a następnie 100, 250, a nawet 500! Za każdy kamień milowy otrzymuje się koszulkę okolicznościową z nadrukowaną ilością startów. Może by wprowadzić ideę świętowania symbolicznego wejścia na wyższy poziom…? Przy okazji może z tego być taki lifelong running, coś na kształt popularnej idei lifelong learning, czyli kształcenia ustawicznego. Bo uczyć się warto się całe życie, podobnie z bieganiem.
zacząć turystykę parkrunową i przy okazji pozwiedzać, najpierw w Polsce, a dalej również na świecie -> wg http://www.parkrun.pl/biegi/ lokalizacji w Polsce jest w tym momencie 45, wg http://www.parkrun.com/ na świecie jest ich łącznie 1195 (wow!), stan na 14.08.2017.

Na koniec wypada mi szczerze polecić tę formę biegania. Boli czasami ta poranna godzina, w sobotę. Wiem, czasami po imprezie… Ale z drugiej strony dawka adrenaliny i satysfakcja z biegu towarzyskiego pozytywnie ustawia cały dzień. Nie tylko ja mam takie odczucia 😊.

Warto zajrzeć

Parkrun Szczecin http://www.parkrun.pl/szczecin/